Туристичні маршрути давніми городищами Рівненщини

Грушвицьке городище

Городище розташоване в центральній частині села Перша Грушвиця, біля річки Стубли, в урочищі “Городище”. Воно збереглося не повністю, західний край укріпленого майданчика зруйнований кар’єром, в якому було споруджено шкільний тир.

Статус

Пам’ятка археології місцевого значення

Розташування

Рівненська область, Великоомелянська сільська об’єднана територіальна громада, с. Перша Грушвиця

Координати

50.54839, 26.03447

Відстань до м. Рівне автомобільними шляхами

21,3 км

Опис

Як видно з контурів збереженої частини площадки, вона у плані була близька до трапеції розмірами 65×60 м, по периметру була захищена валом заввишки до 1,5 м. З напільного (східного) боку простежуються залишки рову, пошкодженого оранкою. З північної і південної сторін площадки нижче гребеня валу влаштовано тераси.

Вперше пам’ятку обстежили у 2003 році археологи  Б. Прищепа, Ю. Терлецький, В. Чекурков. Повторно  обстежувалась спільною розвідкою Б. Прищепи, О. Войтюка, В. Чекуркова у 2010 р. Тоді було проведено зачистку борта кар’єру з метою виявлення стратиграфічних нашарувань, котрі б характеризували насип валу.

У серпні 2018 року експедицією під керівництвом Олексія Войтюка було проведено дослідження на Грушвицькому городищі. Основні дослідження здійснювались на західному краю площадки у місці, де її руйнує кар’єр. Загальна довжина зачищеної території складає 56,9 м.

У ході робіт зафіксовано, що на пам’ятці представлені матеріали різних хронологічних періодів, отже пам’ятка є багатошаровою. Найбільш масово трапляються кремнієві сколи, частина вкрита насиченою молочною патиною, трапилось кілька пластин із лотеральною огранкою, зробленою відбійником із м’якого каменю (вірогідно пісковика), що відносить їх до доби Палеоліту. Також трапилося кілька фрагментів гончарного посуду – масивні із шорсткою поверхнею та домішкою піску у керамічному тісті (типові для  ХІ ст.)

Історична довідка – Олексій Войтюк, фото та відео – Юрій Ойцюсь

Відео

Маршрути, які проходять через дану локацію