Туристичні маршрути давніми городищами Рівненщини

Гощанське городище

Гощанське городище розташоване між с. Горбаків та смт. Гоща в урочищі “Берізки” на березі Горині. Датується ХІ-ХІІІ ст.

Статус

пам’ятка археології національного значення

Розташування

Рівненська область, Гощанська територіальна громада, смт. Гоща

Координати

50.60554, 26.65984

Відстань до м. Рівне автомобільними шляхами

32 км

Опис

Крайні роки Гощанське городище частіше з’являється в інформаційному полі: археологічні експедиції під керівництвом Олексія Войтюка та Богдана Прищепи, історико-культурний фестиваль часів давньої Русі “Погорина -2019”, інстаграм-фото туристів та мешканців. Та до 2017 року території городища (західна частина посаду та весь дитинець) використовувались як сільськогосподарські угіддя, а на східній частині – розташовані приміщення ветеринарної лабораторії.

З 2018 до 2020 року науковці активно досліджували городище в селищі Гоща. Основні роботи проводились на північному краї площадки посаду. У 2018 році виявлено залишки житла, яке за знайденими крем’яними виробами відноситься до волино-люблінської культури доби міді (VІ-ІІІ тис. до н.е.). Найціннішою знахідкою у 2019 році на Гощанському городищі є поховання з людським кістяком жінки віком 30-40 років, яке датується, за попередніми даними, ІV-ІІІ тис. до н.е. і належить до волино-люблінської культури. Серед найцікавіших знахідок 2020 року — металеві знаряддя праці, астрагали (таранні кістки суглоба задньої кінцівки парнокопитних, що використовувались для ігор) та мушлі із отворами. Також знайшли залишки житла XI ст. під насипом валу та обручку зі скрученого дроту того ж часу.

Історія вивчення Гощанського городища — доволі давня. Вперше у науковій літературі воно згадується на початку ХХ століття. Тоді видатний історик та археолог Володимир Антонович локалізував урочище “Виноград”, зафіксувавши помітні залишки укріплень. У післявоєнний період пам’ятку вивчав Юрій Кухаренко, який виділив основні археологічні культури на ділянці. У 1960-х роках Павло Раппопорт провів заміри та зарисовку обох площадок й опублікував ці дані у своїй монографії. Впродовж 2000-х років городище періодично обстежувалось розвідками Богдана Прищепи й Олексія Войтюка.

Історична довідка – Олексій Войтюк, фото та відео – Юрій Ойцюсь

Відео

Маршрути, які проходять через дану локацію