Туристичні маршрути давніми городищами Рівненщини

Урочище “Ляхівщина”

Ліс «Ляхівщина» – частково посаджений на місці пралісу за Польщі в 30-х роках ХХ століття. Місце розстрілу євреїв, що проживали у с. Грушвиця.

Статус

Місце пам’яті

Розташування
Координати

50.56772, 26.03371

ВІдстань

Рівненська область, Великоомелянська територіальна громада, на північ від с. Грушвиця Перша

Опис

Перші історичні відомості про те, що у Грушвиці проживало єврейське населення, датовані 1604 роком. В інвентарному описі маєтків Чарторийських, серед списку яких на той час була Грушвиця, вказано, що єврейська родина орендувала в пана корчму за 125 злотих.

У 1765 році в Грушвиці проживало 23 євреї, які належали до Клеванського кагалу (єврейська громада, форма суспільного самоуправління).

30 вересня 1921 року під час перепису населення Польщі в Грушвиці проживало 42 євреї із 1842 мешканців.

До початку Другої світової війни в селі проживало 10 родин (близько 50 осіб) єврейської національності. Більшість будинків знаходилася за сучасною адресою: вул. Центральна від перехрестя з вул. Гагаріна до перехрестя з вул. Кравчука. Також 1 будинок – провулок Дружби, 1 будинок – вул. Кравчука, ще одна єврейська родина проживала на Омелянщині.

Згідно з реєстрацією євреїв, управою Рейхкомісаріату 13 жовтня 1941 року в Грушвиці Українській проживало 12 осіб, у Грушвиці Чеській –  26 осіб.

Єврейські родини володіли в селі майже всіма магазинами, займалися купівлею товарів у населення та їх реалізацією в Рівному і навпаки. Так, Іхель Гальперин та родина Кобилянських тримали “Лавки” (крамниці). Також відомо, що в будинку Іхеля одна з кімнат слугувала як штибл (використовувалась як  синагога в громаді). Одночасно тут була і школа, де євреї навчали своїх дітей писати на івриті; цей будинок досі зберігся (вул. Кравчука, 26).

Усередині жовтня 1942 р. було оголошено, що всіх євреїв із села перевозять в інше місце (наказано зібрати найцінніші речі та готуватися до виїзду). Близько 30 євреїв завезли в ліс Ляхівщина і звеліли копати ями. У них забрали речі та скомандували роздягнутися, після цього з автоматної черги всіх розстріляли. Проте у Грушвиці та навколишніх селах вдалося сховатися близько 20 євреям. Більшість із них вижили.

Розстріл Грушвицьких євреїв відбувся в лісі десь між 17 та 30 жовтня 1942 року.

Маршрути, які проходять через дану локацію