Туристичні маршрути давніми городищами Рівненщини

Новожуківське замчисько

Замчисько у с. Новожуків відоме з кінця ХІХ ст. (дослідження В.Антоновича). Тут було зафіксовано залишки кам’яного палацу. З 1937 року замчисько починають руйнувати для будівництва ставків, проте завдяки втручанню З.Леського та Управління охорони пам’яток руйнування вдалося припинити.

Результати археологічних досліджень (Б.Прищепа, 2020; О Войтюк, 2016) дозволяють датувати замчисько XVІ–XVІІ ст. (литовсько-польська доба).

Статус

Пам’ятка археології місцевого значення

Розташування

Рівненська область, Зорянська територіальна громада, східна околиця с. Новожуків, лівий берег р. Стубла

Координати

50.66759, 25.95303

Відстань до м. Рівне автомобільними шляхами

28,4 км

Опис

Замчисько на лівому березі р. Стубли, чотирикутне у плані укріплення. Майданчик має розміри 62×80 м, ширина рову із напільної сторони 25 м. Східна частина замчиська частково зруйнована кар’єром. Вздовж південно-східного та частково західного країв майданчика зберігся вал шириною 4,5 м і висотою 1,5-2 м. Перед валом було влаштовано берму шириною 3 м. У південній частині майданчика помітні неглибокі рівчаки, котрі оконтурюють прямокутник, вірогідно, це сліди видобування каменю із фундаментів палацу. З південної сторони замчиська простежується в’їзд, він починається від південного кута і підіймається до середини південної куртини.

Із замчиська відкриваються неймовірні краєвиди на річку Стублу та розташовані поруч ставки, а також культурно-археологічний центр “Пересопниця”.

Відео

Маршрути, які проходять через дану локацію