Туристичні маршрути давніми городищами Рівненщини

Культурно-археологічний центр “Пересопниця”

Культурно-археологічний центр “Пересопниця” відкрито 29 серпня 2011 року як відділ Рівненського обласного краєзнавчого музею

Статус

Музейний парк історичної реконструкції

Розташування

Рівненська область, Дядьковицька територіальна громада, с. Пересопниця, вул. Вербова, 22

Координати

50.66771, 25.96861

Відстань до м. Рівне автомобільними шляхами

27 км

Опис

Підґрунтям для створення музейного парку взято два історичні періоди, коли Пересопниця відігравала помітну роль в історії:

  • ХІ-ХІІІ ст. У цей час Пересопниця була одним з двох головних міст Погориння, центром удільного князівства. Літописи повідомляють, що в середині ХІІ ст. Пересопницьке городище мало надійні укріплення. Княже місто, як і багато інших волинських міст, було зруйноване монголо-татарами у ХІІІ ст. під час походу військ Батия на захід. Наразі Пересопницьке городище повністю розоране під сільськогосподарські угіддя.
  • друга половина ХV – початок ХVІІ ст. (литовсько-польська доба). У цей час село Пересопниця відоме завдяки розташованому тут монастирю, в якому протягом 1557-1561 рр. було створено видатну пам’ятку української ренесансної культури – Пересопницьке Євангеліє – символ державності, на якому сучасні президенти України приймають присягу.

Територія культурно-археологічного центру «Пересопниця» об’єднує музейні будівлі, збережені історико-культурні об’єкти та групи відтворених пам’яток, що характерно для музейних парків.

Символом музею є трирівнева архітектурна споруда з оглядовими майданчиками, що нагадує храм (архітектор В. Ковальчук), свічку, тризуб або відкрите Євангеліє. Тут розміщені Музей української Першокниги Пересопницького Євангелія, а також конференц-зал, бібліотеки, фондосховище і кімнати для археологів.

На території музейного парку облаштовано музей-скансен “Княже місто”, у якому відвідувачі можуть ознайомитися із побутом мешканців княжого міста періоду ХІІ-ХІІІ століть. Тут розміщені муляж фрагменту укріплення городища (зрубна стіна), садиба заможного жителя ХІІ ст. та господарські будівлі.

Однією з пам’яток княжої Пересопниці є кам’яний хрест. Він знаходиться в урочищі Пастівник. Під час археологічних досліджень тут виявили рідкісні поховання з кам’яними надмогильними плитами ХІІ – ХІІІ ст.

До складу “Пересопниці” входить і дерев’яна Миколаївська церква (ХІХ ст.), розташована в західній частині давньоруського городища.

Фонди музейного парку постійно поповнюються завдяки предметам, знайденим під час археологічних експедицій на території пам’ятки.

Відео

Маршрути, які проходять через дану локацію