Туристичні маршрути давніми городищами Рівненщини

Архаїчний вітряний млин у с.Красносілля

У селі Красносілля Гощанського району зберігся побудований ще в 1895 році старовинний вітряк – архаїчний, суворої архітектури, один з найстаріших в Україні.

Статус

Пам’ятка архітектури національного значення

Розташування

Рівненська область, Гощанська територіальна громада, с.Красносілля.

Координати

50.63237, 26.69475

Відстань до м. Рівне автомобільними шляхами

35,6 км

Опис

Вітряний млин у с.Красносілля, як і переважна більшість млинів того часу, не має різьблених прикрас чи ґанків. Майстер, який збудував вітряк – чех Іван Клічнік. Млин належить до стовпових млинів. Стіни вертикальні, каркасної будови, обшиті дошками до самого низу. З чотирьох кутів вітряк спирається на колодки.

Увесь корпус вітряка разом з механізмом для розмелювання, крилами та валом обертається залежно від вітру. У центрі нерухомої хрестовини закріплений стовп, так званий штибер. Це кістяк вітряка. Довкола нього і обертається вся система. Повернути також вітряк можна за допомогою спеціального дишля.

За розповідями місцевих мешканців ще у 60-х роках минулого століття вітряк молотив на повну. Нині цей стародавній свідок є окрасою села – його символом.

У вересні регулярно проводиться фестиваль «Красносільські вітряки» – свято народної творчості, історії та побуту, яке відвідують туристи Рівненської та інших областей.

Маршрути, які проходять через дану локацію