Туристичні маршрути давніми городищами Рівненщини

Жорнівське городище

Жорнівське городище – колись потужна фортеця з воїнами-дружинниками, яку сьогодні поступово знищує діючий кар’єр.

Статус

пам’ятка археології місцевого значення

Розташування

Рівненська область, Варковицька територіальна громада, с.Жорнів

Координати

50.51429, 25.94569

Відстань до м. Рівне автомобільними шляхами

30,1 км

Опис

Жорнівське городище розташоване поблизу траси Рівне-Львів у середній течії річки Стубли, навпроти Варковицького городища.

Жорнівське городище – це залишки  потужної середньовічної фортеці зі складною системою оборони. Проте близько 50% площі городища вже знищено, адже на його території видобувають піщанистий вапняк.

У 1986–1987 рр. тут були проведені рятівні охоронні розкопки археологічною експедицією Рівненського обласного краєзнавчого музею, а в наступні роки проводилися обстеження пам’ятки. На ділянці виявлено три житла-напівземлянки: більш раннє з піччю-кам’янкою датоване X ст., а два інші, з печами, складеними з каміння на глиняному розчині, містили матеріали XI ст. Пізніше, у 2003, 2006, 2009 р. пам’ятку обстежили співробітники Рівненської філії охоронної археологічної служби.

У 2011 р. під час обстеження стінок кар’єру на території городища було виявлено місце обробки кременю, яке збереглося лише частково. Ділянка, на якій виявлено крем’яну майстерню знаходиться за 50 м на захід від внутрішньої підошви оборонного валу. Основна частина обвалилась, “in situ” збереглося лише скупчення розмірами 0,3×0,25 м. Поряд виявлено кілька уламків ліпних посудин раннього залізного віку. Вірогідно, тим же часом слід датувати і крем’яну майстерню.

У колекції археологічних знахідок із розкопок на Жорнівському городищі: уламки глиняного гончарного посуду, знаряддя праці та побутові речі, зброя та предмети військового спорядження: наконечники стріл, деталь руків’я меча, шпора, уламки мідних казанів, підвіска-амулет у формі бойової сокири та ціла низка срібних прикрас.

Історична довідка – Олексій Войтюк, фото та відео – Юрій Ойцюсь

Відео

Маршрути, які проходять через дану локацію