Жорнівське городище
Жорнівське городище – колись потужна фортеця з воїнами-дружинниками, яку сьогодні поступово знищує діючий кар’єр.
пам’ятка археології місцевого значення
Рівненська область, Варковицька територіальна громада, с.Жорнів
50.51429, 25.94569
30,1 км
Жорнівське городище розташоване поблизу траси Рівне-Львів у середній течії річки Стубли, навпроти Варковицького городища.
Жорнівське городище – це залишки потужної середньовічної фортеці зі складною системою оборони. Проте близько 50% площі городища вже знищено, адже на його території видобувають піщанистий вапняк.
У 1986–1987 рр. тут були проведені рятівні охоронні розкопки археологічною експедицією Рівненського обласного краєзнавчого музею, а в наступні роки проводилися обстеження пам’ятки. На ділянці виявлено три житла-напівземлянки: більш раннє з піччю-кам’янкою датоване X ст., а два інші, з печами, складеними з каміння на глиняному розчині, містили матеріали XI ст. Пізніше, у 2003, 2006, 2009 р. пам’ятку обстежили співробітники Рівненської філії охоронної археологічної служби.
У 2011 р. під час обстеження стінок кар’єру на території городища було виявлено місце обробки кременю, яке збереглося лише частково. Ділянка, на якій виявлено крем’яну майстерню знаходиться за 50 м на захід від внутрішньої підошви оборонного валу. Основна частина обвалилась, “in situ” збереглося лише скупчення розмірами 0,3×0,25 м. Поряд виявлено кілька уламків ліпних посудин раннього залізного віку. Вірогідно, тим же часом слід датувати і крем’яну майстерню.
У колекції археологічних знахідок із розкопок на Жорнівському городищі: уламки глиняного гончарного посуду, знаряддя праці та побутові речі, зброя та предмети військового спорядження: наконечники стріл, деталь руків’я меча, шпора, уламки мідних казанів, підвіска-амулет у формі бойової сокири та ціла низка срібних прикрас.
Історична довідка – Олексій Войтюк, фото та відео – Юрій Ойцюсь
- Городищ - 5
- Джерел - 2
- Цікавих місць - 7
- Пам'яток - 4