Туристичні маршрути давніми городищами Рівненщини

Горбаківське городище

Пам’ятка відома в науковій літературі від кінця XIX ст.

Статус

Пам’ятка археології національного значення.

Розташування

Горбаківське городище розташоване на східній окраїні села Горбаків Бабинської сільської об’єднаної територіальної громади, на лівому березі р. Горині, в урочищі «Городище».

Координати

50.60859, 26.64663

Відстань до м. Рівне автомобільними шляхами

11,6 км

Опис

Давнє укріплення збудували на корінному березі, що підвищується над заплавою ріки на 5,0-5,5 м. Майданчик близький до чотирикутного в плані, із округленими кутами, розмірами 60×55 м (площа 0,3 га). З трьох сторін (за винятком північно-східної, звернутої до річки), захищений валом, який має найбільшу висоту із напільної південно-західної сторони (до 1,5 м), із північного заходу його висота 1,0-1,3 м, а із південного сходу не перевищує 1 м. Майданчик використовується під городи, внутрішній схил валу руйнується під час оранки.
Оборонний рів краще простежується з південно-західної сторони, а зі сходу і заходу він знівельований оранкою і слабко виражений у рельєфі. У центральній частині майданчик помітно нижчий, ніж біля країв. Сучасний в’їзд на городище знаходиться з південно-західної сторони, тут вал має розрив. Але в давнину, вірогідно, в’їзд було влаштовано біля східного кута укріплення.

У підйомному матеріалі на майданчику зібрано поодинокі уламки слов’яно-руських ліпних і гончарних посудин, тому час функціонування фортеці можна визначити IX – початком XI ст.
Поселення виявлене І. К. Свєшніковим у 1962 р. на південь від городища, на вузькому мисі лівого берега р. Горині. Обстежувалось Б.Прищепою у 1989 р. На східному схилі берега, на присадибних городах зібрано кераміку Х-ХІІ ст., матеріали бронзового і раннього залізного віків.

Історична довідка – Прищепа Б.А. Погоринські міста в Х-ХІІІ ст. – Рівне: ПП Дятлик М., 2016. 297 с., фото – Юрій Ойцюсь

Маршрути, які проходять через дану локацію