Туристичні маршрути давніми городищами Рівненщини

Садиба Ленкевичів-Валевських у Гощі

Садиба збудована наприкінці XVIII – початку XIX ст. у стилі класицизму і модерну за мотивами швейцарського шале

Статус

Пам’ятка архітектури

Розташування

Рівненська область, Гощанська територіальна громада, смт.Гоща, територія парку

Координати

50.59892, 26.67339

Відстань до м. Рівне автомобільними шляхами

32,5 км

Опис

Палац поміщиків Валевських, яким у 1840-х роках належав маєток в Гощі — унікальний для України. Він витриманий в стилі шале — альпійського будиночка з фахверковим фасадом і мансардним поверхом.

Шале оточене найбільшим в області периферійним парком площею близько 7 га, що починається безпосередньо біля ґанку садибного будинку. Парк заріс і здичавів, але не втратив своєї привабливості, а старі ясени і каштани (всього близько 30 видів дерев і чагарників), що обступили застаріле шале, лише підкреслюють своєрідну красу і неповторність минулої епохи.

У радянські часи південний фасад (і, частково, північний) обклали звичайною лицювальною плиткою, що перетворило маєток на ординарний будиночок соціалістичної епохи. Довгий час у приміщенні садиби працювали райвиконком, відділ соціального забезпечення, ЗАГС, художня майстерня, контора адвокатів, міськторг. Із 1978 року тут розміщувалась центральна районна бібліотека.

Станом на 2021 рік садиба Ленкевичів-Валевських пустує. Силами та засобами місцевої громади та активістів проводиться реконструкція будівлі. У планах – створити у садибі музей.

Відео

Маршрути, які проходять через дану локацію