Туристичні маршрути давніми городищами Рівненщини

Оборонний форт №7

Об’єкт системи земляних фортифікацій навколо м.Рівне кінця ХІХ – початку ХХ ст.

Статус

Військова фортифікація

Розташування

Рівненська область, на північний захід від м. Рівне, неподалік від траси Р-05 Рівне-Костопіль

Координати

50.67508, 26.30414

Відстань до м. Рівне автомобільними шляхами

13,1 км

Опис

Спорудження цих фортів було пов’язано з розміщенням у Рівному військових структур у прикордонній зоні на території Російської імперії на відстані до 100 кілометрів від кордону з Австро-Угорщиною (нині межа Львівської та, відповідно, Рівненської і Волинської областей).

Будівництво фортів відбувалось під керівництвом російських військових інженерів і було складовою частиною польової укріпленої позиції кільцевого типу навколо Рівного, де розташовувалися штаби армії та фронту.
Форти являли собою обнесені валами земляні споруди загальною площею до 4-5 га кожен, у яких могли розміщуватися до 2-4 стрілецьких рот. На зовнішніх валах таких фортів розміщували стрілецькі позиції, а також можна було виставити від 20 до 50 гармат. У внутрішніх підземних приміщеннях валів зберігали порох, снаряди та амуніцію.

Форти навколо Рівного розташовували на панівних висотах, тож вони мали між собою візуальний контакт (2,5–5 км) тобто на відстані гарматного пострілу. Кількість фортів навколо міста, за різними даними, становила від 7 до 12 одиниць. На австрійських довоєнних та польських повоєнних (1926 р.) картах відмічено 7 таких фортів.
У зв’язку з проривом австрійців 1915 року в район Дубно (40 км на південний захід від Рівного) значення фортів як оборонної структури різко зросло. Вони ж мали певне значення в період підготовки Брусиловського прориву на російському фронті. Однак із розвитком авіації у 1920-30-х роках форти як відкриті системи оборони вже втратили своє значення.

Частина фортів унікальна тим, що розташована на місцях, які люди використовували в давнину. Це можливі осередки древніх городищ, святилищ, які потребують докладного обстеження. Із семи фортів навколо Рівного, відмічених на радянських картах 1950-х років, сьогодні збереглись не всі.

Оборонний форт №7— у хорошому стані, збереглися всі фортифікації, не досліджений. Потребує додаткових археологічних та геофізичних досліджень. Домінує над місцевістю на фоні мальовничого краєвиду. Використовувався як стрільбище.

Джерело: https://glavred.info/life/433915-zabuti-storinki-pershoji-svitovoji-abo-unikalna-sistema-fortiv-navkolo-rivnogo.html

Маршрути, які проходять через дану локацію