Туристичні маршрути давніми городищами Рівненщини

Крейдяний кар’єр у с.Новомильськ

Крейдяний карʼєр у с. Новомильськ – чинний карʼєр з видобутку відкритим способом крейди і глини, що використовується для виготовлення цементу із 70-х років ХІХ століття. Перебуває у власності підприємства “Волинь – Цемент”, філії ПрАТ «Дікергофф Цемент Україна». Площа кар’єру становить 321 га.

Статус

Діючий промисловий кар’єр

Розташування

Рівненська область, Здолбунівська територіальна громада, с. Новомильськ, вул. Кар’єрська

Координати

50.52902, 26.3027

Відстань до м. Рівне автомобільними шляхами

11,5 км

Опис

Здолбунівське родовище крейди було виявлено у далеких 70-х роках ХІХ століття. У той час на величезні поклади крейди звернули увагу брати Єленки – чехи за походженням – та побудували недалеко від міста Здолбунів невеликий цементний завод.

Колись на місці кар’єру було дно світового океану, тому інколи тут виявляють зуби акул, панцери черепах та скам’янілі частинки залишків древніх тварин.

Туристів приваблюють водойми бірюзового відтінку та штучно утворений ландшафт, подібний до пустельного. Втім, водойми не пристосовані для купання, адже є дуже небезпечними. “Волинь-цемент” поступово проводить рекультивацію земель, а водойми засипають.

Карʼєр чинний, у ньому працює важка автомобільна і залізнична техніка, екскаватори на електричній тязі високої потужності.

Хоча туристичний маршрут «Міста Погориння» проходить околицями карʼєру і не перетинається з рухом промислових автомобілів, що працюють тут, все ж треба бути дуже уважним, адже карʼєр має дуже круті схили, можливі зсуви піску та провали ґрунту, є заболочені місця.

Маршрути, які проходять через дану локацію