Туристичні маршрути давніми городищами Рівненщини

Костел святого Лаврентія у с.Тайкури

Костел святого Лаврентія у с. Тайкури – напівзруйнований католицький храм, побудований власником Тайкур Лаврентієм Станіславом Пепловським у 1710 році. Прикметно те, що поміщик вирішив побудувати не тільки католицький храм, а й православний. Тому неподалік від руїн костелу знаходяться руїни церкви Пресвятої Богородиці.

Католицький храм успішно пережив Першу Світову війну і працював до 1939 року.

Статус

Пам’ятка архітектури, руїни католицького храму

Розташування

Рівненська область, Корнинська сільська об’єднана територіальна громада, с. Тайкури, вул. Незалежності

Координати

50.53080, 26.37011

Відстань до м. Рівне автомобільними шляхами

18 км

Опис

Костел було побудовано у стилі раннього бароко. Розкіш цього стилю відображалась в інтер’єрі, а зовнішнє оформлення мало досить аскетичний вигляд.

Багато років тому до костелу на службу з’їжджалися католики з усіх прилеглих містечок і сіл. Нині костел напівзруйнований, але поціновувачі старовинної архітектури досі бачать красу у цегляних стінах з облупленою штукатуркою.

Храм розташований у центрі села Тайкури, орієнтований зі сходу на захід, цегляний, протинькований, однонавовий. Костел святого Лаврентія з усіх боків обнесений напівзруйнованим, але ще міцним камʼяним муром з арковими нішами. У північно-західному куті муру надбудована дзвіниця у вигляді високого фронтону з трьома вертикальними щілинами для дзвонів.

Під тайкурським костелом святого Лаврентія розташовані крипти, де знайшли свій останній земний притулок видатні жителі колись галасливого міста. Вхід до підземелля здійснювався з внутрішньої частини храму і зараз засипаний землею.

У радянські часи 14 квітня 1952 року костел перетворили на зерносховище, а від 14 лютого 1953 року він використовувався як музей атеїзму. У 1979 році став господарським складом місцевого колгоспу, а нині перебуває у стані руїни.

В останні роки волонтери з Польщі та місцеві жителі час від часу прибирають храм та його територію, встановлюють хрести та запалюють свічки.

Відео

Маршрути, які проходять через дану локацію