Туристичні маршрути давніми городищами Рівненщини

Каплиця-костел Задемських у Симонові

Руїни приватної родинної каплиці Задемських

Статус

Пам’ятка архітектури

Розташування

Рівненська область, Гощанська територіальна громада, західна околиця с. Симонів

Координати

50.57194, 26.61775

Відстань до м. Рівне автомобільними шляхами

38,3 км

Опис

До 1917 року в Симонові було понад тисячу десятин землі, що належала графу Сосновському та його родичам. Цю землю Сосновські здавали орендарям — поміщикам Регульському, Окольському, Задемському. Останнього з цих орендарів найбільше запам’ятали старожили села. Пан Задемський розбагатів саме на їхніх землях, спорудив гарний маєток з господарськими приміщеннями. До речі, в одному з його будинків ще в 1960-х була сільська школа. Вцілів він до наших днів. Статків пана Задемського вистачило, щоб придбати навіть автомобіль, що було в ті часи недешево. Гоноровий пан мав навіть власну каплицю-костел.

Місцевий дослідник історії села Симонів (нині покійний; працював, завідувачем сільської бібліотеки, секретарем Симонівської сільради) Євстафій Жовнір стверджував, що саме пан Задемський на початку 1930-х років збудував каплицю.

На свята до каплиці приїздив ксьондз з хором і відправляв службу. На відправи до каплиці-костелу з’їжджалися поляки з сусідніх сіл, відвідували служби й симонівські поляки, які в школі навчали дітей. Але богослужіння в каплиці припинилися у 1939 році, коли в село прийшли “совєти”. Пана Задемського з родиною вислали на Сибір.

З того часу каплицю використовували для господарських потреб, добудувавши приміщення для хмелесушіння та зберігання хмелю, який пакували у високі брезентові мішки і вивозили на пивоварню в Рівне.

Наприкінці 1980-х цегляну прибудову частково розібрали, зняли шиферну покрівлю з хмелесушарки і каплиці. Залишилися тільки стіни півметрової товщини, які відтоді й до наших часів руйнувалися…

Нині місцеві активісти досліджують костел-каплицю Задемських та шукають фінансування на її відновлення.

Джерело: http://retrorivne.com.ua/zhittja-zabutoi-i-znivechenoi-kaplici-mozhe-vidroditisja/

Відео

Маршрути, які проходять через дану локацію