Туристичні маршрути давніми городищами Рівненщини

Етнографічний музей-садиба “Гульча”

Від посіву до випікання хліба – повний цикл сільськогосподарських робіт на довоєнних пристроях у музеї просто неба запустять у селі Друга Гільча Здовбицької територіальної громади. Ідейник цього музею просто неба Олександр Гаврон. Усі ці механізми чоловік збирає і реставрує вже понад 20 років.

Статус

Музей-садиба

Розташування

Рівненська область, Здовбицька територіальна громада, с. Друга Гільча

Координати

50.44052, 26.2481

Відстань до м. Рівне автомобільними шляхами

24 км

Опис

Музей-садиба – це 10 будівель та споруд розташованих на ділянці площею 2,5 гектара, які будуть частково перенесені з інших місць, а інші відтворенні за ескізами, планами та архітектурними рішеннями ХІХ-ХХ століття.

Метою створення такого музею є відображення життя, праці, побуту, традицій, ремесел селян та промисловців, збереження історичної, етнографічної та культурної спадщини.

Більшість машин та механізмів які будуть представлені в музеї-садибі виготовлені на підприємствах, власниками яких були чехи (чеські переселенці ) і проживали в той період на території Острозького, Рівненського уїздів Волинської губернії. Такі підприємства були в с. Гульча, селищі Квасилів, м. Здолбунів.

Музей планується зробити як діюче виробництво сільськогосподарської продукції, починаючи від посіву, збору врожаю, обмолоту та закінчуючи виготовленням борошна та круп на жорновому млині і круподертці за технологіями ХІХ початку ХХ століття.

Всі представлені машини, механізми, обладнання, інструменти, сільськогосподарський інвентар, предмети побуту автентичні: виготовленні у ХІХ-ХХ століттях, відреставровані, в робочому стані та  будуть використовуватися за їх прямим призначенням. І все це зроблене на обладнані більш як 100-річної давності і яке приводиться у рух за рахунок кінного приводу або парової машини без використання електроенергії, якої на той час не було.

Реставраційна майстерня буде займатись відновленням та реставрацією предметів для постійного поновлення експозиції музею. Для повноцінної роботи майстерні будуть задіяні вищевказані кузня та столярна майстерня, співпраця з іншими музейними організаціями

Також планується побудувати діючі міні-виробництва:

  • міні-хмелярню (за зразок буде взята хмелярня, що знаходиться в смт. Квасилів та належала чеху Перному);
  • міні-ливарний завод (за зразок буде взятий ливарний завод смт. Квасилів, що належав чеху Я.Сваровському; спогади та історичні довідки про ливарний завод в с. Гульча, що належав І.Стареку)
  • міні-пивоварний завод (зразки – завод Земана у Квасилові та Шмоліка у Глинську).

Джерело: https://geo-rivne.com/sadiba_gulcha

Відео

Маршрути, які проходять через дану локацію